Mayaking9
Mayaking9 Mayaking9
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

Sherry bought a dozen daisies are $8.76 how much does a single daisy cost

Respuesta :

lanethebrain714
lanethebrain714 lanethebrain714
  • 02-04-2020

Answer:

$0.73

Step-by-step explanation:

8.76 / 12 = .73

Answer Link
Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

$0.73

Step-by-step explanation:

Since dozen is known to 12

And Sherry bought a dozen (12) of daisies for $8.76

So we are to determine the amount Sherry bought 1

So let's solve

12 daisies = $8.76

1 daisy = $s

So let's cross multiply

12s=8.76

Let's make sure the subject of formula by dividing both sides by 12

s=8.76/12

s=0.73

So each of the daisy cost $0.73

Answer Link

Otras preguntas

Mrs.Henderson had 7/12dozen eggs in her refrigerator.Then she used 1/6 dozen eggs to make a cake.What fraction of a dozen is left?
how can you write 0.45 as fraction and a percentage ,please show work
How do you write fifty-seven thousand,eighteen. In standard form
Why did the American public mostly oppose joining the League of Nations after WWI?
What statement best describes a republic?
explain, in terms of atomic structure, why group 18 elements on the periodic table rarely form compounds
Where did middle names come from
who was the founder of Pennsylvania?
what is the most common type of vegetation throughout Latin America
how many cups of water should be mixed with 1/4 cup of vinegar to make the cleaning solution?