kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

The circle above has a radius of 6 cm. What is the area of the circle? Use = 3.14.
For some developing countries, what is a disadvantage of the globalization of culture? O O A. People do not learn about other places. B. Local traditions declin
how many times can 40 fit into 30
What is the name of Rose’s doctor? in oliver twist
which diagram represent a generader
Please help with this
A student uses square tiles measuring 1 inch on each side to find the area of the rectangle. I covered the top and bottom edges of the rectangle with 7 tiles ea
PLEASEEEE HELLPPPPP M= ??? X-int= ??? Y-int= ???
When a wire with a current is placed in a magnetic field,
-6.56 × 14.2 = !!!!!