spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

If x²+y²=106 and xy=24, find the value of 2(x+y)²
The table below shows classes of animals and the structure of the heart found in the animals of each class. Crocodiles are reptiles that have four-chambered hea
3.4 is what percent of 4.25?
W. E. B. Du Bois believed that African Americans should:  A. Fight for their civil rights.  B. Move to Africa.  C. Accept segregation.  D. Work for economic
pls help this is my seecond time posting this question
Sara, a network administrator, downloads a Windows PowerShell script that can be used to delete user accounts. She tries to execute the script through Windows P
Groundwater is water that runs ___________ the ground.
What would the variable be?
A six-sided number cube is rolled 600 times. The results are 246 even numbers and 354 odd numbers. How does the relative frequency of rolling an odd number comp
help im in k12 9th grade Factor x2+7x+10 Question 2 options: (x+1)(x+10) (x+3)(x+4) (x−2)(x−5) (x+2)(x+5)