viky2401 viky2401
  • 02-09-2018
  • Mathematics
contestada

Juan rented a truck for one day. there was a base fee of $15.99 , and there was an additional charge of 84 cents for each mile driven. juan had to pay $252.03 when he returned the truck. for how many miles did he drive the truck?

Respuesta :

JiakSai
JiakSai JiakSai
  • 02-09-2018

15.99 + 0.84x = 252.03

0.84x = 236.04

x = 281 <==== number of miles traveled.

Answer Link

Otras preguntas

In probability, an outcome is a possible _____.
What’s businesses can I do online that cost very little to start?
GIVE BRAINLIEST !!! help me with these quick definitions in FT, plsCoagulationAerationDenaturationCross contamination
What was President Johnson's attitude towards U.S. Involvement in Vietnam? What was President Nixon's attitude towards the war? How and why did their views shif
what is the solution of this equation 4(x-8)+10=-10
See your levels unu A 3-pack of plastic rings costs $0.54. What is the unit price?
Proportion can be interchanged with the word... 1)Scale 2)People
what is the length of a 45 arc
Describe the factors that led people to form the counterculture movement, and what factors led to its decline
Match the term in Column 1 with the corresponding statement or question in Column 2 Please